تبلیغات
روستای رهن - افتتاح پایاب قنات روستای رهن بمناسبت هفته دولت
روستای رهن
آرزویم این است، زادگاهم همیشه آباد


مرتبه
تاریخ : سه شنبه دوم شهریور 1395
به گزارش رهن بیست، با حضور مسئولین عالی رتبه و ادارات شهرستان گناباد و با حضور معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی مدیر کل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی در آغازین روز از هفته دولت، پایاب قنات روستای رهن توسط اداره جهاد كشاورزی افتتاح شد.
رئیس جهاد کشاورزی گناباد در این مراسم که در محل پایاب قنات رهن برگزار شد گفت : پروژه احیا و پایاب قنات رهن با اعتبار 1 میلیارد 177 میلیون ریال انجام شد که مبلغ 177 میلیون ریال مردمی و 1 میلیارد ریال از اعتبارات دولتی هزینه شده است.

حسین نژاد عنوان کرد: با افتتاح پایاب و احیای قنات رهن آبدهی این قنات از 15 لیتر بر ثانه به 25 لیتر افزایش یافته است.

وی افزود: در همین راستا چهار قنات کلات ، علی آباد ، چاه نمک و رحمت آباد با مجموع اعتبار بیش از 3 میلیارد ریال احیاء و مرمت شد.


بقیه در ادامه مطلب...

وی ادامه داد: همچنین پروژه احداث کانال بتی قنوات جعفر آباد ، چاه میغانی ، درب صوفه، احداث خط انتقال آب با لوله در روستای روشناوند و تکمیل استخر ذخیره آب در شهر کاخک با اعتبار بیش از 1 میلیارد و 500 میلیون ریال همزمان با اولین هفته دولت افتتاح شد.

در ادامه این مراسم فرماندار گناباد گفت: هفته دولت فرصتی برای ارائه گزارش برخی از خدمات دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

محمدعلی نبی پور تصریح کرد: امروزه دولت تدبیر و امید با توجه بخش کشاورزی بسیاری از دغدغه کشاورزان را رفع نموده است.

وی افزود: 10 میلیون تن گندم در شرایط خشکسالی تولید شده است که این نشانگر تدبیر و توجه دولت به بخش کشاورزی می باشد.

فرماندار گناباد گفت : یکی از چالش های بزرگ در شهرستان گناباد کمبود آب در بخش کشاورزی و حتی مصارف خانگی است که باعث ایجاد محدودیت و مشکلات زیادی برای کشاورزان شده است که امید است با توجه بیشتر جهاد کشاورزی به آب و لایروبی قنوات برخی از این مشکلات برطرف شود.

نبی پور عنوان کرد: نیاز است کشاورزان گنابادی هم نیز در جهت افزایش بهره برداری از روش های نوین کشاورزی از آب قنواتی که با زحمات و تلاش گذشتگان مهیا شده است استفاده نمایند.

                                                           -----------------------------------------------------------------------------------------------

همچنین در ادامه محمد رضا اورانی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی مدیر کل جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی گفت: کشاورزی پایه اقتصاد و اشتغال استان است به طوری که به جز شهر مقدس مشهد بیش از 70 درصد مردم شهرستان ها از مشغول به کشاورزی و کسب درآمد می باشند.

وی اظهار داشت : در آمد کشاورزان استان خرسان رضوی 10 هزار میلیارد تومان است که مبلغ 311 میلیارد تومان از آن سهم کشاورزان گنابادی می باشد.

اورانی با اشاره به بحران آب در سطح استان گفت: از 37 دشت استان خراسان رضوی 33 دشت در وضعیت بحرانی قرار گرفته اند که 5 دشت آن در شهرستان گناباد واقع شده است.

وی افزود: بیش از 30 میلیون متر مکعب آب مصرفی کشاورزان در گناباد مازاد بر توان برداشت می شود.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی استان خراسان رضوی عنوان کرد: مجموعه جهادکشاورزی و کشاورزان شهرستان گناباد با قرار گرفتن در رتبه چهارم استان وضعیت مناسبی را داراست.

وی ادامه داد: هر کشاورز گنابادی از هر متر مکعب آب کشاورزی 700 گرم برداشت داشته است که نسبت به میانگین 900 گرم برداشت محصول این میزان در برداشت در گناباد مطلوب است.

محمد رضا اورانی گفت: در برخی از شهرهای استان که در تامین آب کشاورزی دچار مشکل نیستند از هر متر مکعب آب مصرفی 200 تا 300 گرم محصول برداتش می نمایند.

طبقه بندی: مراسمات،  قنات، 
برچسب ها: هفته دولت، جهاد كشاورزی گناباد، قنات رهن،
ارسال توسط محمود امیری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب این وبلاگ


صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ