تبلیغات
روستای رهن - مظهر قنات رهن مرمت و بازسازی شد
روستای رهن
آرزویم این است، زادگاهم همیشه آباد


مرتبه
تاریخ : جمعه یکم مرداد 1395

عملیات مرمت و بازسازی مظهر قنات رهن با کمک اداره جهاد کشاورزی شهرستان گناباد، هیات امنای قنات، شورا و دهیاری به اتمام رسید.

مظهر قنات یا دهانه قنات روستای رهن که در جلوی مسجد جامع قرار دارد، با کمک مدیریت جهاد کشاورزی گناباد، هیات امنای قنات و شورا و دهیاری ساخته شد. طرح و نقشه آن از سوی جهاد کشاورزی و اجرای آن با همکاری هیات امنای قنات، شورا و دهیاری بوده است. گفتنی است پیمانکار طرح آقای دشتبان، از نیروی بومی روستا بوده است. شنیده ها حاکی از آن است که هزینه ساخت و اجرای این طرح نزدیک به پنج میلیون تومان می باشد.


لازم به ذکر است مرمت و بازسازی این بنا از اواسط خرداد ماه آغاز شده بود و اکنون پس از گذشت حدود یک ماه به طور کامل به اتمام رسید.

نکته در خور تامل آنکه(همانطوری که در تصاویر زیر هم مشاهده می کنید) عمق مادر چاه قنات رهن ۳۶۰ متر نوشته شده است که اگر این میزان عمق، صحت و پایه علمی داشته باشد باید گفت که قنات رهن از قنات قصبه گناباد که اخیرا در یونسکو ثبت جهانی شده، عمق به مراتب بیشتری دارد. تا جایی که نویسنده اطلاع دارد قنات قصبه گناباد به عمق ۳۰۰ متر و بنا به دو عامل یکی عمق مادر چاه و دیگری قدمت و پیشینه تاریخی آن جزء آثار جهانی شناخته شده است و اکنون پس از ثبت جهانی قنات قصبه، اکثرا قنات مذکور را به عنوان عمیق ترین (مادر چاه) قنات جهان میشناسند، حال آنکه قنات رهن با عمق بسیار بیشتری می تواند نام عمیترین قنات جهان را به خود اختصاص دهد.

مسئله بعدی که ذکر آن بی دلیل به نظر نمی رسد، مربوط به مادر چاه قنات رهن و قنات قصبه است. آنچه مسلم است، اینکه مادر چاه هیچکدام از دو قنات مذکور پیدا نشده است و آخرین و عمیق ترین حلقه چاهی که سر آن باز شده در قنات قصبه ۲۶۰ متر و در قنات رهن حدود ۲۷۵ متر بوده است.

امیدوارم مسئولین شهرستان از قنات رهن تحقیقات علمی بیشتر به عمل آورند تا در آینده نزدیک بهتر بتوانیم ارزش ها و پتانسیل های این قنات و روستا را به مردم بشناسانیم.  نویسنده متن بر این اعتقاد است که شاید در این مورد نگاه جانب دارانه ای بین شهر و روستا صورت گرفته است. درست است که قنات قصبه از قدمت و آب بیشتری برخوردار است و اینکه این قنات در شهر واقع شده، و نسبت به قنات رهن از قدیم الایام بازدید کننده بیشتری به خود جلب و جذب کرده اما تمام این موارد دلیلی بر چشم پوشی از قنات تاریخی و عمیقی همچون قنات روستای رهن نمی باشد.
منبع کانون صبا
طبقه بندی: قنات، 
ارسال توسط محمود امیری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب این وبلاگ


صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ