تبلیغات
روستای رهن - بی توجهی مسئولین گناباد به مهاجر پذیرترین روستای گناباد
روستای رهن
آرزویم این است، زادگاهم همیشه آباد


محمود یوسفی رئیس شورای اسلامی روستای رهن از بی توجهی به این روستای مهاجر پذیر گلایه منداست وخواستار رسیدگی به مشکلات روستا توسط مسولین است رئیس شورای اسلامی روستا در گفتگو با خبرنگارما گفت:این روستا با توجه به نزدیکی به شهر یکی از روستاهای مهاجر پذیر می باشد اما به دلیل عدم همکاری مسولین شهرستان اهالی وساکنین ان از مشکلات زیاد رنج میبرند.
محمود یوسفی افزود: قنات تاریخی روستا بر اثر خشک سالیهای اخیر باکاهش ابدهی مواجه شده وعلی رغم پیگیریهای متعددتا کنون برای لایروبی ان اقدام موثری انجام نشده است .
وی گفت:با توجه به اجرای طرح هادی و انجام تعریضات متاسفانه هنوز تیرهای برق و مخابرات با گذشت بیش از دو سال جابجا نشده است و این موضوع باعث نارضایتی ساکنین شده و مردم همکاری لازم برای ادامه طرح بهسازی را ندارند .
یوسفی عدم همکاری بنیاد مسکن را از دیگرمشکلات روستا دانست وگفت: در دوره های قبل توسط شورا مقدار زیادی زمین در شهرک این روستا واگذار شده و ازاین بایت بنیاد مسکن در قبال فروش زمین مبالغی را دریافت کرده و متعهد به اماده سازی و اسفالت معابر شده اما تا کنون با گذشت 15 سال هیچ اقدامی را انجام نداده است .
وی افزود نقشه طرح هادی روستا ده ساله بوده و اکنون 2 سال ازمهلت ان می گذرد و بسیاری از ساکنین در خارج طرح اقدام به ساخت وساز کرده اند اما چون خارج از نقشه طرح می باشد با مشکل مواجه شده اند و هیچ گونه خدماتی از قبیل اب برق و گازو حتی نفت سفید به انها نمی دهند واین درحالی است که باید بعد از گذشت چند سال نقشه جدید ارایه می شد وهمین امر هم مشکلاتی را برای بیش از 40خانوار ساکن خارج از طرح فراهم کرده است .
وی در خصوص عدم اسفالت راه بین روستای رهن و ریاب که فاصله ان کمتر از یک کیلومتر می باشد گفت:این پروژه مدت یک سال است که تحویل اداره راه وشهرسازی شده و حتی مبلغی هم توسط دهیاری بابت حمل 35 تن قیر مربوط به اسفالت ان در اختیار اداره راه قرار گرفته ولی هنوز هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
این عضو شورا با گلایه از عدم وجود مراکز اموزشی مناسب گفت: ساختمان دبستان عاشورای این روستا با قدمت 40 ساله مستهلک شده و باعث نگرانی اولیائ دانش اموزان شده و همین امر باعث شده که اکثر اهالی فرزانداشان را علی رغم مشکلات رفت وامد وهزینه زیاد به شهر ببرند
گفتنی است روستای رهن در سه کیلومتری جنوب شهر گناباد با حدود 1600نفر جمعیت قرار دارد و با توجه به نزدیکی شهر جوانان زیادی که توان خانه دار شدن در شهر را ندارند به این روستا مهاجرت کرده اند و برای امرار معاش به شهر می ایند .

ضیائی رئیس اداره راه وشهرسازی گناباد هم در خصوص جاده بین رهن وریاب گفت:این اداره موظف به تامین یک جاده برای هر روستا می باشد که ان هم احداث شده و جاده بین رهن وریاب جاده دوم محسوب می شود که این اداره موظف به احداث ان نیست اما بر اساس توافقنامه ای که بین شورا اسلامی و دهیاری و این اداره در محل فرمانداری شهرستان تهیه شده مقرر گردیده با همیاری شورا و دهیاری زیر ساخت جاده مذکور اماده شود و با هزینه دهیاری اسفالت ان توسط این اداره اجرا گرد.
رئیس بنیاد مسکن گناباد هم گفت: طرح هادی روستا از سال 89 شروع شده ومبلغی که از محل فروش زمین دریافت می شده بابت تسطیح زمین است که بسیار ناچیز بوده و علاوه براین مبلغ 295 میلیون تومان برای اسفالت معابر روستا هزینه شده است ولی با توجه به اینکه در چند سال اخیر بودجه ای برای طرح هادی روستا اختصاص نیافته برخی معابر با مشکل مواجه است که امسال نیز مبلغی در فرمانداری شهرستان تخصیص یافته است وبه محض وصول هزینه خواهد شد .
خطیبی در خصوص نقشه طرح جامع روستا گفت هم اکنون مشاور طرح در حال تهیه نقشه جدید می باشد و با اتمام نقشه برداری و بازنگری ان توسط کمیسون فنی مشکلات اهالی ساکن در خارج محدوده بر طرف خواهد شد .
منبع:گناپاطبقه بندی: شوراها،  اخبار روستا، 
ارسال توسط محمود امیری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد مطالب این وبلاگ


صفحات جانبی
امکانات جانبی
blogskin

قالب وبلاگ